• HOME
 • O MNIE
 • KONTAKT
 • JESTEM TEŻ TUTAJ
 • WSPÓŁPRACA

niedziela, 15 listopada 2015

Zainspiruj się! - skąd czerpać inspiracje?

fot. Bartosz Krawczyk, obrazek Bosy Dom

Jesień i zima to zmora jeżeli chodzi o światło! Nie wiem od kiedy próbuję zrobić nowe zdjęcia na bloga i ciągle mi się nie udaje - zmrok nadchodzi szybciej niż ja. Ale nadejdzie ten moment kiedy go wyprzedzę:) Dzisiaj chciałam powiedzieć kilka słów na temat inspiracji. Wszystkie projekty DIY, ilustracje, które robię i to co pokazuję na blogu wymaga ode mnie dużej spostrzegawczości - zauważanie rzeczy, które dla kogoś będą niczym, a mnie zainspirują. Zapytałam kilka blogerek skąd czerpią inspiracje i dostałam bardzo ciekawe odpowiedzi:

Kasia "Kasmatka":

"Inspirują mnie głównie 4 elementy. Pierwszy – natura. Zmiany pór roku są jak motor napędzający. Każda z nich wnosi swoją energię, kolory, zapachy i smaki, które przekładam na otoczenie. Zmieniam dodatki w mieszkaniu, w ubiorze, gadżetach a nawet w rytmie dnia w pracy. Drugi-ludzie. Rozmowa z drugą osobą oprócz pozytywnych fluidów obfituje w chęci do poznawania i tworzenia nowych rzeczy. Nic tak nie buduje jak odnalezienie duszyczki o podobnych zainteresowaniach, godziny z nią spędzone są bezcenne. Trzeci- książki. Tu wyobraźnia potrafi zaszaleć. Najchętniej sięgam po książki historyczne, wiersze i cytaty. Szczególnie upodobałam sobie słowa Fiodora Dostojewskiego – Żyć to przekształcać siebie w dzieło sztuki. Czwarty – muzyka. W zależności czy robię kartki – Hey, czy szyję – U2 czy sprzątam – System of a down. Każda inspiruje. Wystarczy jedna piosenka i działam bez opamiętania w swoim twórczym świecie, godzin kilka…, kilkanaście i tak mi dobrze:)"

Dorota "Baba ma Dom":
Co Cię inspiruje?
Cały czas przekonana byłam, że istnieje tylko jedna odpowiedź - otaczający nas świat. Ale raz na jakiś czas szczegóły tej myśli zmieniają front. Na tą chwilę będzie to blogowy światek. Siedząc na różnych blogach od roku, inne blogerki otworzyły mi oczy na masę możliwości. Na każdym kroku coś mnie zaciekawia, drążę temat, poznaję szczegóły. Okazuje się, że może być to inspirujące, w taki sposób, aby móc przełożyć to na mój mały świat.

W jaki sposób szukasz inspiracji?
Odpowiedź częściowo się pokrywa z powyższym tekstem. To internet odkrywa nam pełną paletę możliwości, tu jest wszystko! Inspiracje pogrupowane na tablicach, stronach, blogach tematycznych, kampaniach sklepowych, itp.
Idąc na spacer do lasu, jadąc na wakacje z rodziną, robiąc zakupy - wszystko dostarcza nam na tacy masę inspirujących sytuacji. Chwytajmy je:)"

Sandra "Sandrynka":
"Nie będzie to odkrywcze, że zainspirować może mnie absolutnie wszystko. to, co mnie otacza, czym żyję, co widzę, przeczytam, usłyszę... najczęściej jednak u mnie jest tak, ze widzę jakiś przedmiot i od razu wiem, co z niego zrobię lub jak go przerobię. to taki błysk, jak u Pomysłowego Dobromira :) owszem, internet jest ogromną skarbnicą inspiracji, ale chyba odczuwam już przesyt, wydaje mi się, że już to widziałam, już to ktoś zrobił, albo skopiował i że nie jest to żadna nowość... dla mnie najważniejsza jest oryginalność i wyjątkowość, dlatego tak lubię targi staroci, złomowiska i ogólnie pojęte rękodzieło."

Ja zgadzam się z każdą z dziewczyn - inspiracje znajdziemy gdzie tylko chcemy. Dla jednej będzie to internet, dla drugiej książka, a dla trzeciej targ staroci. Ostatnio przy malowaniu nowych postaci zainspirowałam się oczami. Tak, oczami. Wyszukałam w internecie różne zdjęcia i rysunki przeróżnych kreskówkowych oczu i dopiero patrząc na konkretne oczy wymyślałam do nich postać. Tak właśnie powstał Gienek - fochnięty na nadchodzące święta renifer.

Kolejną dawkę inspiracji serwuje mi natura. Z racji tego, że uwielbiam botaniczne wzory, rośliny, jesienne, letnie, wiosenne, drzewa, widoki to niewyczerpalne źródło inspiracji. I do tego te kolory!

Trzeba zadbać też o to, aby miejsce w którym pracuje, przebywamy było inspirujące. Zawsze otaczam się przedmiotami, które lubię, przyklejam pozytywne cytaty, szukam kreatywnych rozwiązań. Ciągle tylko komputer i szara myszka? Nie ma takiej opcji.
Inspiracje to również inni ludzie - czasami podczas rozmowy z kimś nagle zapali ci się nad głową "żarówka" - tak to jest to, to właśnie chciałabym stworzyć. Warto otaczam się kreatywnymi, inspirującymi ludźmi. 


Teraz Wasza kolej drodzy czytelnicy. Co dodalibyście do listy? Co Was inspiruje? Jakie strony internetowe odwiedzacie by zaczerpnąć inspiracji? Gdzie chodzicie? Co robicie? 

Zainspirujmy się!


9 komentarzy:

 1. Inspiracje podsyła życie i potrzeba, a posiłkować się w wykonaniu można i internetem, książką , czy prasą :)
  Miłego wieczoru, Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. Inspiracje są wszędzie... w fakturze chodnika, w fałdzie tkaniny, w lesie i w galerii handlowej... w usłyszałem słowie w zobaczonym geście... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stanowisko pracy rozkoszne - pięknie to wygląda i te żywe barwy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wynika z wcześniejszych wypowiedzi w poście i komentarzy, inspirować może wszystko :)) jeśli tylko ktoś ma bujną wyobraźnię i twórczą duszę :)) Bo to jest podstawa :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że insirację można znaleźć wokół nas, trzeba tylko się odpowiednio rozejrzeć i dostrzegać te małe drobne rzeczy.
  Uwielbiam Twoje prace kochana!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że ktoś, kto ma artystyczną duszę nie potrzebuje pretekstu żeby szukać inspiracji i wszystko go tak naprawdę może zainspirować. Mi bardzo bliska jest odpowiedź Doroty, bo internet, blogi dają naprawdę wiele możliwości. Ja sama odkryłam w sobie naprawdę nieznane mi do tej pory pory pokłady kreatywności od kiedy zaczęłam blogować. No i przede wszystkim stałam się odważniejsza w realizowaniu swoich pomysłów więc śmiało mogę powiedzieć, że internet mnie inspiruje i poszerza horyzonty mojej wyobraźni :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fochnięty Gienek wyszedł niesamowity haha :D aż się buzia śmieje patrząc na niego!
  Ja inspiracje do tworzenia znajduje głównie na blogach innych rękodzielniczek... lubię też przeglądać serwisy typu zszywka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super tekst. Nie wiem czy byłaś już u mnie na blogu ale właśnie wstawiłam post o tym jak weszłam do garażu, zobaczyłam kawałek betonu i tak mnie zainspirował , że stał się tłem do sesji foto hahaha. Podsumowując- wszystko mnie inspiruje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Inspiracje są wszędzie! To i mało odkrywcze i bardzo odkrywcze, bo czasem jeden rzut oka w pozornie nieciekawą stronę, a wszystko wygląda inaczej :) Myślę więc, że inspiracje są w nas- obrazy z codzienności przefiltrowane przez naszą wyobraźnie dają nowe spojrzenie na wszystko :) Zakochana w "Be Merry" czytelniczka!

  OdpowiedzUsuń